- New
Privacy policy
Delivery policy
Return policy
For all-around players looking to generate looking for a longer racquet to generate aerodynamic spin on every shot with continuous comfort.
| Head Size | 100 sq.in. |
|---|---|
| Weight | 300 g / 10.6 oz |
| Grip Size | 1 - 4 |
| Length | 27.5 in. |
| Width Range | 24 mm - 26 mm - 23 mm |
| Balance Point | 330 mm |
| Material | HM GRAPHITE / 2G-Namd™ FLEX FORCE / SERVO FILTER / VDM |
| Color(s) | Ruby Red |
| Recommended String | POLYTOUR REV POLYTOUR FORCE REXIS COMFORT |
| Stringing Pattern | 16 x 19 |
| Stringing Advice | 45 - 60 lbs |
| Item Code | 08VC100P |
No customer reviews for the moment.