Privacy policy
Delivery policy
Return policy
STRUNG
For recreational players looking for a reliable racquet with effortless power.
| Head Size | 100 sq.in. |
|---|---|
| Weight | 265 g / 9.3 oz |
| Grip Size | 0 - 4 |
| Length | 27 in. |
| Width Range | 24.0 mm - 24.0 mm - 25.0 mm |
| Balance Point | 355 mm |
| Material | GRAPHITE HYBRID |
| Colour(s) | Blast Blue |
| Recommended String | POLYTOUR DRIVE REXIS COMFORT DYNAWIRE |
| Stringing Pattern | 16 x 19 |
| Stringing Advice | 45 - 55 lbs |
| Made In | China |
| Item Code | 08EZPL |
No customer reviews for the moment.