Privacy policy
Delivery policy
Return policy
STRUNG
For aspiring juniors and recreational players looking for a super-lightweight racquet with electrifying blasts of power and ultimate comfort.
| Head Size | 100 sq.in. |
|---|---|
| Weight | 245 g / 8.6 oz |
| Grip Size | 1 - 3 |
| Length | 27 in. |
| Width Range | 25.0 mm - 27.0 mm - 24.0 mm |
| Balance Point | 340 mm |
| Material | HM GRAPHITE / MINOLON / NANOCELL NEO / VDM |
| Colour(s) | Blast Blue |
| Recommended String | POLYTOUR PRO POLYTOUR AIR REXIS SPEED |
| Stringing Pattern | 16 x 18 |
| Stringing Advice | 40 - 55 lbs |
| Made In | China |
| Item Code | 08EZAPS |
No customer reviews for the moment.