Privacy policy
Delivery policy
Return policy
STRUNG
For beginners to intermediate players looking for an oversized racquet with extended length, offering effortless power and ultimate comfort.
| Head Size | 110 sq.in. |
|---|---|
| Weight | 255 g / 9.0 oz |
| Grip Size | 1 - 3 |
| Length | 27.25 in. |
| Width Range | 26 mm - 29 mm - 24 mm |
| Balance Point | 335 mm |
| Material | HM GRAPHITE / MINOLON / NANOCELL NEO / VDM |
| Colour(s) | Blast Blue |
| Recommended String | POLYTOUR AIR REXIS COMFORT DYNAWIRE |
| Stringing Pattern | 16 x 18 |
| Stringing Advice | 40 - 55 lbs |
| Made In | China |
| Item Code | 08EZ110 |
No customer reviews for the moment.