Privacy policy
Delivery policy
Return policy
UNSTRUNG
For all-around players looking for a super-lightweight racquet with electrifying blasts of power and ultimate comfort.
| Head Size | 100 sq.in. |
|---|---|
| Weight | G: 270 g / 9.5 oz |
| Grip Size | 1 - 3 |
| Length | 27 in. |
| Width Range | 24.5 mm - 26.5 mm - 23.0 mm |
| Balance Point | 330 mm |
| Material | HM GRAPHITE / 2G-NamdTM SPEED / VDM / MINOLON |
| Colour(s) | Blast Blue |
| Recommended String | POLYTOUR AIR REXIS SPEED DYNAWIRE |
| Stringing Pattern | 16 x 18 |
| Stringing Advice | 40 - 55 lbs |
| Made In | Japan |
| Item Code | 08EZ100S |
No customer reviews for the moment.