Privacy policy
Delivery policy
Return policy
COMING SOON — FEBRUARY 2026
For intermediate to advanced players looking for a lightweight racquet to generate aerodynamic spin on every shot with continuous comfort.
UNSTRUNG
| Head Size | 98 sq.in. |
|---|---|
| Weight | 285 g / 10.1 oz |
| Grip Size | 0 - 3 |
| Length | 27 in. |
| Width Range | 23 mm - 23.5 mm - 22 mm |
| Balance Point | 325 mm |
| Material | HM GRAPHITE / 2G-Namd™ FLEX FORCE / SERVO FILTER / VDM |
| Color(s) | Ruby Red |
| Recommended String | POLYTOUR REV POLYTOUR PRO REXIS COMFORT |
| Stringing Pattern | 16 x 19 |
| Stringing Advice | 40 - 55 lbs |
| Item Code | 08VC98L |
No customer reviews for the moment.